Штрафи за порушення трудового законодавства — 2021
Українське законодавство передбачає штрафи за порушення трудового законодавства. Штрафні санкції накладаються на підприємства та посадових осіб, які порушили права найманих працівників.
Види відповідальності за трудові правопорушення та хто накладає штрафи
Закон установлює 3 види відповідальності в галузі трудових правовідносин: фінансова, адміністративна та кримінальна. Порядок накладення санкцій регулюється Постановою Кабміну № 509 від 17 липня 2003 р.
Рішення про застосування штрафних санкцій приймає керівник Держпраці, заступники, уповноважені особи територіальних органів та виконкомів місцевих рад.
Підстави накладення штрафних санкцій
КЗпП вказує такі підстави для покарання роботодавців:
- Судове рішення, яке зобов’язує оформити трудові відносини зі співробітником, що працював без трудового контракту. Якщо укладений зі співробітником договір закріплює виконання робочих обов’язків не повний робочий день при фактичній роботі протягом повного дня, рішення суду зобов’язує порушника зафіксувати дійсний час виконуваної роботи.
- Акт перевірки роботодавця, що фіксує порушення законодавства. Акт складає посадова особа Держпраці або виконкому.
- Акт перевірки органами Державної фіскальної служби (ДФС), який фіксує виявлені правопорушення.
Розгляд справи про порушення трудового законодавства
Посадова особа виносить рішення розглянути справу протягом 10 днів з дня перевірки, яка відображується в акті. З моменту відкриття справу вивчають протягом 15 днів. Роботодавець вправі подати клопотання з проханням відкласти розгляд справи (не більше, ніж на 10 днів).
Роботодавця, який допустив правопорушення, повідомляють про розгляд ситуації, а в розгляді бере участь представник винного підприємства. Відсутність представника належним чином повідомленого роботодавця не перешкоджає розгляду справи.
Фінансова відповідальність (штрафи)
Держпраці накладає штрафні санкції на підприємства та підприємців. Ст. 265 КЗпП України встановила фінансовий вид відповідальності, якщо:
- Працівник працює без трудового договору, або оформлений на неповний робочий день при фактичній роботі протягом повного дня, або заробітна плата виплачується без виплати податків та внеску на обов’язкове державне соціальне страхування. Покарання бізнесмену: 30 мінімальних заробітних плат (125190 грн).
- Порушуються терміни сплати заробітної плати більше, ніж на 1 місяць, або сума сплачується не повністю. Підприємця змусять сплатити 3 розміри мінімуму зарплати (12519 грн).
- Не дотримуються державні гарантії стосовно оплати праці. – 10 мінімумів заробітних плат (41723 грн).
- Не дотримуються пільги та гарантії, встановлені військовими законами. Покарання: 10-кратний розмір (41773 грн).
- Створюються перешкоди під час проведення перевірки (3 розміри — 12519 грн).
- Порушуються інші законодавчі вимоги — 1 зарплата (4173 грн).
Адміністративні штрафні санкції для посадових осіб та підприємців
Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП встановлює відповідальність за порушені вимоги законодавчих актів про працю та про охорону праці. Таке стягнення накладається судом на підставі вивчення обставин відкритої справи про адміністративне правопорушення. Покарання застосовується в межах 3-х місячного терміну з моменту допущення правопорушення (або з моменту виявлення).
Серед підстав для адміністративних стягнень КУпАП називає:
- Порушення терміну виплати пенсії, зарплати, або виплата не в повному обсязі.
- Неправдива інформація та порушені терміни проведення атестації робочих місць — 30-100 неоподатковуваних мінімумів доходів.
- Використання праці без оформлення співробітника, або без офіційного дозволу на роботу іноземних громадян чи осіб без громадянства — 100-300 мінімумів.
- Максимальні суми стягнення накладають при повторному вчиненні правопорушення протягом року, або якщо потерпілими стали неповнолітній, вагітна жінка чи одинокий батько (мати) з дитиною до 14 років (або дитиною інвалідом). Стягнення складатиме від 500 до 2000 мінімумів доходів.
Кримінальна відповідальність за грубі порушення трудового законодавства
Суд застосовує кримінальне покарання у випадках грубого порушення трудового законодавства. Ст. 172 Кримінального кодексу (КК) України передбачила штрафні санкції у 2-3 тис. неоподатковуваних мінімальних доходів або заборону на зайняття конкретними видами діяльності. Альтернативою можуть стати виправні роботи до 2-х років.
Під кримінальну відповідальність підпадає незаконне звільнення. Незаконним вважається звільнення, причиною якого стали особисті мотиви або повідомлення працівником про трудові правопорушення на підприємстві або корупцію керівника.
За умисну несплату заробітку та інших виплат ст. 175 КК встановила покарання: від сплати 500-1000 мінімумів доходів, до позбавлення волі до 2-х років та заборони на зайняття конкретною діяльністю.
Максимальне покарання (1-1,5 тис. мінімумів або позбавлення волі до 5 років) настає, якщо причиною таких дій стало нецільове використання та розтрата грошей, які були призначені на оплату праці.
Однак винний підприємець може уникнути кримінальної відповідальності, за умови сплати боргу працівникам вчасно (тобто до моменту, коли його притягнуть до відповідальності).
Якщо на вашому підприємстві допущені правопорушення та нависла загроза настання відповідальності, знадобиться професійна допомога адвоката, який спеціалізується в цій галузі. Щоб запобігти виникненню неприємностей та для розв’язання проблем звертайтеся до «Зроблено». Зателефонувавши нам, написавши в чат або заповнивши заявку на сайті, ви негайно отримаєте консультацію та допомогу.